Za nami IV sesja Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością
W sesji uczestniczyli Rafał Adamczyk, członek Zarządu Województwa Śląskiego i Alina Bednarz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego. Gościem sesji był też Adam Koczyk – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego.
Radni oraz zgromadzeni goście wysłuchali wystąpienia Konsultanta Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach w temacie „Uczeń z niepełnosprawnością w kryzysie psychicznym”. Kryzys psychiczny dotyczy coraz to większej liczby młodych osób w stosunku do lat poprzednich i ma bezpośrednie przełożenie na zauważalny wzrost zaburzeń depresyjnych, samookaleczeń, myśli oraz prób samobójczych. Depresja jest chorobą cywilizacyjną oraz chorobą śmiertelną. Osoby z niepełnosprawnością są o wiele bardziej narażone na doświadczanie szeregu kryzysów w porównaniu do ogólnej populacji. Niepokojące i sprawdzone sygnały w zachowaniu osób, mogących przechodzić kryzys psychiczny powinny skutkować natychmiastową reakcją otoczenia a pomoc powinna zawierać się w 4Z – Zauważ, Zapytaj, Zaakceptuj, Zareaguj.
Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu przedstawiła prezentację „Niezależne życie – mieszkalnictwo osób z niepełnosprawnością”. W ramach prezentacji przedstawiono ramy prawne dotyczące kształtowania niezależnego życia (mieszkalnictwa) osób z niepełnosprawnościami oraz zostało omówione funkcjonowanie mieszkań wspomaganych jak i treningowych, stanowiących formę pomocy społecznej. W mieszkaniach tych świadczone są usługi nie tylko zakwaterowania ale też wszystkie takie, które uczą i pomagają osobom niepełnosprawnym w niezależnym funkcjonowaniu. Omówione zostały także rodzinne domy pomocy jak i programy realizowane przez PFRON oferujące m.in. dopłaty do czynszu dla niepełnosprawnych wchodzących na rynek pracy.
Wystąpienie Pawła Bilskiego – Radnego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością w temacie problematyki procesu tworzenia przez prowadzoną fundację Zakładu Aktywności Zawodowej. Wypowiedź wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy i w tym temacie prowadzona była dyskusja. W dyskusji wziął udział Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia i przedstawił stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w tym zakresie.
Sejmik Osób z Niepełnosprawnością Województwa Śląskiego jest ciałem kolegialnym, składającym się z przedstawicieli organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa śląskiego. Sejmik ma charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów Samorządu Województwa Śląskiego. Aktualnie składa się z 39 radnych. Reprezentują oni organizacje pozarządowe zajmujące się m.in. wyrównywaniem szans osób z niepełnosprawnością. Radni reprezentują wszystkie subregiony województwa śląskiego.