Sejm RP przedłużył ważność orzeczeń o niepełnosprawności

 Obrady Sejmu RP. fot. Katarzyna Kwaczyńska / Kancelaria Sejmu Obrady Sejmu RP. fot. Katarzyna Kwaczyńska / Kancelaria Sejmu
Ułatwienia dla osób oczekujących na wydanie nowego orzeczenia

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przedłużył ważność orzeczeń o niepełnosprawności. Celem przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą zabezpieczone przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień np. do karty parkingowej.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że nowe przepisy powinny niwelować zatory, jakie mogą pojawić się w związku ze skumulowaniem wniosków o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, m.in. osób składających je w ostatnim możliwym terminie.

Jeśli ustawa wejdzie w życie wydłużony będzie również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności
z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia – na 3 miesiące. Dzięki temu zespoły orzecznicze mają mieć więcej czasu na odpowiednie zweryfikowanie wniosków.

Projektowana ustawa dotyczy ok. 400 tys. osób.

Za przyjęciem ustawy głosowała się 442 posłów i posłanek. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Obecnie projekt ustawy trafi pod obrady Senatu.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl