Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych działa w Polsce od 6 września 2023 roku. Polega on na stworzeniu przez Rzecznika Praw Pacjenta szybkiego, pozasądowego sposobu uzyskiwania rekompensaty przez osoby, które podczas hospitalizacji doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uległy zakażeniu szpitalnemu.
Fundusz zapewnia odszkodowanie pacjentom, którzy ucierpieli wskutek zdarzenia medycznego, do którego doszło we wszystkich szpitalach, placówkach psychiatrycznych i uzdrowiskowych finansowanych ze środków publicznych (głównie w ramach świadczeń gwarantowanych finansowanych przez NFZ)
Kompensacja zdarzeń medycznych nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Główną podstawą przyznania świadczenia jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia, którego
z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.
Kwota rekompensaty najwyższego świadczenia dla pacjenta wynosi 200 tys. złotych.,
a w przypadku śmierci pacjenta, świadczenie wynosi do 100.000 zł dla każdej z uprawnionych osób. Osobami uprawnionymi są: pacjent, jego rodzice oraz małżonek (niepozostający w separacji) lub partner (konkubent). Wysokość świadczenia jest ustalana na podstawie wytycznych, które określa rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych przyjmowane są od 6 września 2023 roku tj. od dnia wejścia w życie zmienionych przepisów i mogą dotyczyć zdarzeń medycznych, które powstały począwszy od tego dnia. Zdarzenia, które miały miejsce przed tą datą będą rozpatrywane tylko w przypadku gdy wnioskodawca dowiedział się o nim już po wejściu ustawy w życie.
Wymagane dokumenty można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej w ciągu 1 roku od uzyskania informacji o uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia, zakażeniu albo śmierci Pacjenta, jednak nie później niż w ciągu 3 lat od dnia, w którym nastąpiło to zdarzenie. Wypełnienie wniosku jest bardzo proste i można to zrobić, korzystając ze wzoru przygotowanego przez Rzecznika.
Wszystkie szczegóły dotyczące Funduszu znajdują się na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.