Prawo do uczestnictwa

Co to oznacza? Masz prawo uczestniczyć w projektach, a także w spotkaniach informacyjnych, konferencjach, szkoleniach, warsztatach i innych przedsięwzięciach realizowanych z Funduszy Europejskich. Projektodawca i instytucja korzystająca ze środków unijnych muszą to zapewnić.

Dostępność architektoniczna

Jeśli spotkanie jest otwarte i nie jest wymagana na nie rejestracja, to musi się ono być zorganizowane w budynku dostępnym architektonicznie. 

Mechanizm racjonalnych usprawnień

Każdy ma prawo brać udział w projektach unijnych. Ograniczenia techniczne nie mogą stanowić przeszkody, która uniemożliwi osobie z niepełnosprawnością zostanie uczestnikiem projektu. Jeśli chcesz przystąpić do danego projektu, to wystarczy, że zgłosisz swoje potrzeby projektodawcy, a on ma obowiązek wprowadzić dla Ciebie usprawnienia „szyte na miarę”. Umożliwia to mechanizm racjonalnych usprawnień, dzięki któremu projektodawca może przeznaczyć do 12 tys. złotych na osobę, aby dopasować projekt do Twoich potrzeb. Te pieniądze mogą zostać przeznaczone np. na: transport na miejsce udzielenia usługi, dostosowanie architektoniczne budynków, dostosowanie infrastruktury komputerowej, sfinansowanie usługi asystenta osoby z trudnościami w poruszaniu się lub asystenta tłumaczącego na język łatwy czy migowy. 

Regionalne Programy Operacyjne

W latach 2014-2020 - na bazie doświadczeń z perspektywy 2007-2013 - w Polsce utworzono 16 Programów Regionalnych, które finansuje budżet Komisji Europejskiej łączną kwotą 31,2 mld euro, a które zarządzane są na poziomie poszczególnych regionów. Dostępne środki służą zmniejszeniu dysproporcji w rozwoju regionów należących do Unii Europejskiej.

Program Województwa Śląskiego

Największą pulą środków, bo blisko 3,47 mld euro (co stanowi ok. 11% całej alokacji przyznanej na Programy Regionalne), dysponuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na tę sumę składają się środki z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego, co pozwala na realizację kompleksowych projektów w obszarze nie tylko inwestycji infrastrukturalnych, ale też wsparcia kapitału ludzkiego.

Regionalny Program Operacyjny był negocjowany bezpośrednio pomiędzy władzami województwa a Komisją Europejską oraz poddany szerokim konsultacjom społecznym. W efekcie powstał program skrojony specjalnie pod kątem specyficznych potrzeb Śląskiego - wyszczególniono 13 obszarów wsparcia (osi priorytetowych).

Alokacja środków

Zdecydowaną większość środków (bo aż 45%) zdecydowano się przeznaczyć na 3 obszary: Oś priorytetową IV. Efektywność energetyczna, OZE i gospodarka niskoemisyjna (ok. 796 mln euro), Oś priorytetową VI. Transport (ok. 473 mln euro) oraz Oś priorytetowa III. Wzmocnienie konkurencyjności MŚP (ok. 305 mln euro). Istotną rolę w podziale środków odegrało również wsparcie inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, które zidentyfikowano w obszarach: energetyki, medycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Blisko 1/3 alokacji programu, tj. 1,108 mld euro, stanowią środki dedykowane Zintegrowanym i Regionalnym Inwestycjom Terytorialnym (bazujących na doświadczeniach Programów Rozwoju Subregionów w latach 2007-2013) w czterech subregionach województwa śląskiego: północnym, centralnym, zachodnim i południowym. Pozawala to na odpowiedzenie na potrzeby i problemy poszczególnych subregionów poprzez realizację strategicznych zintegrowanych projektów.

Dodatkowo w puli środków programu 124,7 mln euro to pieniądze zarezerwowane na Obszary Strategicznych Interwencji, wymagające specjalnych działań, szczególnie w zakresie rewitalizacji infrastrukturalno-społecznej. Skorzystają z nich w trybie pozakonkursowym Bytom i Radzionków.

Instytucje

Za realizację Programu odpowiada Zarząd Województwa Śląskiego jako Instytucja Zarządzająca, a zadania wykonują Wydziały Urzędu Marszałkowskiego: Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponadto we wdrażanie zaangażowane są: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, a także Wojewódzki Urząd Pracy.

Załączniki
RPO bez tajemnic [PDF 1,5MB]