Zbliża się kolejne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej

 graf. UMWS graf. UMWS
W tym roku poznamy bliżej Jana Melę – polskiego podróżnika i działacza społecznego

Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał 24 lipca 2002 roku w Malborku, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej. Odzyskawszy przytomność, dotarł o własnych siłach do domu. Został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji kończyn.

Jan Mela jest najmłodszym w historii zdobywcą biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. To pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu.

Założył i prowadzi fundację „Poza Horyzonty”. Współautor programu podróżniczego „Między biegunami” emitowanego na antenie Radia Kraków. W 2011 roku powstał film fabularny o Janie Meli zatytułowany „Mój biegun”. Od 5 września do 24 października 2014 r. brał udział w drugiej emitowanej przez telewizję Polsat edycji programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Magdalena Soszyńska-Michno. Z programu odpadli w ósmym odcinku, zajmując 4. miejsce.

Został także ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.

VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej odbędą się pod hasłem „Jeśli pomagać – to wspólnie” 30 listopada 2018 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (pl. Rady Europy 1). Podczas spotkania Jan Mela poprowadzi warsztaty motywacyjne. Zaprezentuje także swoją książkę „Poza Horyzonty”. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego obchody mają służyć zwiększeniu świadomości korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych we wszystkich obszarach życia społecznego, politycznego, gospodarczego i kulturalnego.

Współorganizatorami obchodów dnia są: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Biblioteka Śląska w Katowicach.

Załączniki
Plakat imprezy [PDF 486,0kB]