Sejmik wspólnych spraw i integracji
W pierwszych obradach nowej kadencji uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, senator RP Halina Bieda, wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała, członkowie Zarządu Grzegorz Boski i Krzysztof Klimosz, przewodniczący Sejmiku Mirosław Mazur oraz radne: Dorota Konieczny-Simela, Alina Bednarz, Alina Nowak i Maria Materla.
Zarząd Województwa Śląskiego dokonał wyboru 39 przedstawicieli do Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego, reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się m.in. wyrównywaniem szans osób z niepełnosprawnością szerokiego spektrum i aktywnościami. Gremium to tworzą działacze podejmujący wyzwania w zakresie niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej, sensorycznej, czy chorób cywilizacyjnych. Pochodzą oni ze wszystkich siedmiu okręgów wyborczych odpowiadających okręgom do Sejmiku Województwa Śląskiego pod względem zasięgu terytorialnego.
Sejmik Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego nowej kadencji będzie kontynuował działania na rzecz integrowania lokalnych środowisk osób z niepełnosprawnościami oraz tworzył warunki dla ich aktywnego udziału w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym oraz budowania społeczeństwa włączającego. Powołano cztery Komisje: Edukacji, Nauki i Kultury, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz do spraw dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.
W 2024 roku przewidywane jest zorganizowanie osiem sesji Sejmiku, które zostaną poświęcone takim zagadnieniom, jak: uczeń z niepełnosprawnością, w tym w kryzysie psychicznym, w szkole i placówce edukacyjnej, potrzeby mieszkaniowe osób z niepełnosprawnościami, rynek pracy, sytuacje związane z pieczą zastępczą oraz wypracowanie rozwiązań systemowych dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną po 25 roku życia.