Przyjazna i dostępna przestrzeń
Referat ds. Osób Niepełnosprawnych Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Śląski w Katowicach organizuje konferencję pt.: „Przyjazna i dostępna przestrzeń”. Ta odbędzie się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25, w Sali Marmurowej. Początek zaplanowano na godz. 10.
Program konferencji jest ściśle związany z wdrażaniem polityki rządowej w tym PFRON w zakresie zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Podjęto nowe inicjatywy (programy) takie jak „Dostępność +” czy prace ustawodawcze w zakresie tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych. Przedmiotowe działania stanowią praktyczne wdrożenie postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Uczestnicy debaty pochylą się przede wszystkim nad zagadnieniami prawnymi związanymi z dostępnością przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem usług z zakresu opieki zdrowotnej i profilaktyki zdrowia. Nie zabraknie również tematów z zakresu dostępności przestrzeni, usług i budynków dla osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem usług z zakresu opieki zdrowotnej i profilaktyki zdrowia, w zakresie projektowania uniwersalnego, ze szczególnym uwzględnieniem usług z zakresu opieki zdrowotnej i profilaktyki zdrowia.
Obecnie, obowiązujące w Polsce prawo budowlane zobowiązuje inwestorów i wykonawców, aby powstające obiekty były zaprojektowane uniwersalnie, a więc jako dostępne i bezpieczne dla wszystkich – również dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Należy również podkreślić, iż Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Dokument podkreśla znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji, kultury i rekreacji.