Obradował Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami
Poinformowano również o pozyskaniu środków z PFRON na działania związane z aktywizacją zawodową.
Obecny na sesji przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Jarco zwrócił uwagę na dużą aktywność osób z niepełnosprawnościami, co ma pozytywny wpływ na budowanie relacji społecznych. Z kolei wiceprzewodnicząca Sejmiku, Alina Bednarz poinformowała radnych o wizytacjach obiektów publicznych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Pierwszym z nich będzie Panteon Górnośląski.
Monika Siemion - p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia zabrała głos w sprawie pozyskania ze środków PFRON dodatkowego dofinansowania w wysokości 3,5 mln zł. Wypracowano dla wszystkich funkcjonujących Zakładów Aktywności Zawodowej tę samą stawkę na każdego zatrudnionego pracownika. Sumarycznie środki dofinansowania z budżetu województwa z tego tytułu wynoszą ok. 1,3 mln zł. i są przekazywane do funkcjonujących zakładów.
- Dodatkowo udało się uprościć procedury i formalności związanych z podpisywaniem umów z Zakładami Aktywności Zawodowej – zaznaczyła w swoim wystąpieniu.
Kolejnym punktem obrad było omówienie Strategii Rozwoju Sportu Osób z Niepełnosprawnościami w Województwie Śląskim”.
- Dobry wynik polskich paraolimpijczyków z Paryża, zdobyte 23 medale – w tym 8 złotych, wyraźnie pokazuje wartość sportu dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach planowych działań Zarząd Województwa Śląskiego, co roku przeznacza środki finansowe na wsparcie osób z niepełnosprawnościami związane z zakupem sprzętu, organizacją obozów oraz transportu. Kolejnym elementem wsparcia jest organizacja otwartych konkursów na organizację imprez. Pierwszeństwo w uzyskiwaniu grantów, jak i dodatkowe punkty podczas rekrutacji, mają podmioty przyczyniające się do upowszechniania kultury fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością. Jest coraz więcej podmiotów zainteresowanych takimi działaniami – podkreślił w swoim wystąpieniu Paweł Rassek, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.
Ponadto poinformował zebranych o otwartym konkursie „Program Klub”, skierowanym również do sportowców z niepełnosprawnościami.
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego nawiązując do niedawnych igrzysk w Paryżu wskazał, że uprawianie sportu wymaga ciągłej profesjonalizacji, wbrew pewnym opiniom, nie już ma nic wspólnego z samą rehabilitacją. Jak zaznaczył, w Polsce występuje dużo barier kompetencyjnych. Natomiast przykładem dobrej praktyki jest Holandia, gdzie nastąpiła integracja sportowców z niepełnosprawnościami. Kluby sportowe przyjmują do grup treningowych osoby z wysokimi klasami startowymi, tj. osoby z niewielką niepełnosprawnością. Dzięki wspólnym treningom oraz współpracy zawodnicy po amputacjach, w prostych pod kątem funkcjonalności niepełnosprawnościach osiągnęli spore rezultaty i fantastyczne zdobycze medalowe na igrzyskach w Paryżu. Wprowadzenie analogicznych rozwiązań w Polsce nie byłoby w jego opinii drogie lecz wymagałoby większego doszkolenia, przekazania kompetencji instruktorom i trenerom, którzy w przyszłości posiadając odpowiednią wiedzą oraz umiejętności mogliby poszerzać grupy treningowe.
Prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Anna Zwierzchowska w swojej prelekcji zaznaczyła, że nauczyciele wychowania fizycznego nie mogą zajmować się tylko aspektem rozwoju fizycznego i motorycznego, lecz powinni dostrzec także potrzeby mentalne, psychiczne i emocjonalne uczniów co stanowi pojęcie „włączenia do edukacji szkolnej”. Z tymi zagadnieniami wiąże się projekt, który obecnie realizuje Akademia Wychowania Fizycznego „Deficyty nie są ograniczeniem. Adaptowana aktywność fizyczna – szansą dla każdego ucznia.” (w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”).
- Każdy uczeń powinien być w pełni włączony i powinny być dedykowane ku temu odpowiednie formy aktywności fizycznej, jak i odpowiednie metody celem wzmacniania wolicjonalnego, wzmocnienia motywacji wewnętrznej na potrzeby działań. Dziecko z niepełnosprawnością musi mieć tą samą motywację, co dziecko pełnosprawne. Chodzi o to aby na poziomie szkół podstawowych edukować, przygotowywać i dokonywać pewnego doboru zawodników do sportu profesjonalnego – konkludowała prof. Anna Zwierzchowska.
Radne Katarzyna Raszka i Anna Kasińska zaproponowały aby uczulać instytucje na poziomie powiatów, gmin na inicjatywy służące aktywności, rekreacji i uprawianiu sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Ze spraw bieżących Barbara Tometczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami poinformowała zebranych o programie prewencyjnym dotyczącym cukrzycy, który jest skierowany nie tylko do osób borykających się z tą chorobą, ale także ich opiekunów i osób nią zagrożonych.
Wiadomo już, że z myślą o osobach niepełnosprawnych pojawią się specjalne bloki tematyczne w mediach społecznościowych. Nastąpi także modyfikacja podstrony niepełnosprawni.slaskie.pl.