Lodołamacz w roli głównej

 graf. mat. organizatora graf. mat. organizatora
Rusza XVII edycja konkursu Lodołamacze

Konkurs powstał, by promować zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Nieprzerwanie od 17 lat nagradzani są pracodawców, instytucje oraz osoby, które angażują się w zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. To największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. Pokazuje i zbiera dobre praktyki zarówno wielkich korporacji, ale i na równi przedstawia działania małych i średnich firm. Konkurs pokazuje - dzięki szczegółowym kategoriom - jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz pracodawców, przez edukację, promocję różnorodności, zdrowia, dostępności, pomoc osobom najbardziej potrzebującym.

Laureaci co roku reprezentują najlepsze standardy w obszarze społecznego zaangażowania biznesu. Nagradzane firmy charakteryzują się wszechstronnym zaangażowaniem w projekty społeczne. W ciągu 16 lat trwania konkursu wzięło w nim udział ponad 7000 firm. Kapituły przyznały 1500 nagród oraz 400 wyróżnień. Na temat Kampanii Lodołamacze powstało ponad 6000 publikacji w mediach ogólnopolskich, regionalnych.

Co roku organizatorzy starają się ulepszać konkurs w taki sposób, aby odpowiadał na zmieniające się potrzeby i przystosowywał do nowych trendów w społecznym zaangażowaniu biznesu w Polsce. W tym roku wprowadzono dwie zmiany w kategoriach konkursu:

 1. W kategorii Przyjazna przestrzeń wprowadzono dodatkowo dostępność cyfrową. Od tego roku kategoria będzie nazywać się Przyjazna Przestrzeń – Dostępność. Wyróżniana i nagradzana będzie dostępnośc do informacji cyfrowej bez barier.
  Dostępność internetowa oznacza, że osoby z niepełnosprawnościami mogą postrzegać, rozumieć, nawigować i wchodzić w interakcje z internetem, oraz że mogą się do niego przyczyniać. Dostępność Internetu przynosi również korzyści innym, w tym osobom starszym, których zdolności obniżają się z powodu starzenia.
 2. W kategorii Otwarty rynek pacy będą mogli wziąć udział tylko przedsiębiorcy otwartego rynku pracy bez fundacji, stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą. Fundacje| i Stowarzyszenia prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej będą mogły wziąć udział w konkursie w kategorii Instytucja.

Forma konkursu ma za zadanie uhonorować i docenić pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, ale nie tylko. Wszystkie kategorie konkursu:

 • Zatrudnienie Chronione,
 • Otwarty Rynek Pracy
 • Rehabilitacja społeczno-zawodowa
 • Instytucja
 • Przyjazna przestrzeń - Dostępność
 • Zdrowa Firma
 • Dziennikarz bez barier

Kategoria specjalna:

 • Super Lodołamacz
 • Lodołamacz Specjalny

Powołana przez organizatora kapituła konkursu będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem konkursu, a także rozstrzygnie konkurs w głosowaniu. Kandydaci mogą zgłaszać się we wszystkich kategoriach poprzez wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego, który znajdującego się na stronie internetowej www.lodolamacze.info.pl.

Zbieranie zgłoszeń będzie trwało do 15 sierpnia. We wrześniu będą miały miejsce 4 regionalne rozstrzygnięcia konkursu. Ogólnopolskich laureatów konkursu poznamy 6 października podczas Gali Ogólnopolskiej w Zamku Królewskim w Warszawie.

Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie zamieszczonym na stronie www.lodolamacze.info.pl  

Kontakt: Anna Węgrzynowicz Dyrektor ds. Organizacyjnych, Rzecznik Prasowy kom. 668-461-252e-mail: rzecznik@popon.pl