„Jeśli pomagać, to wspólnie”
„Jeśli pomagać, to wspólnie” – pod takim hasłem po raz kolejny zorganizowane zostaną VII obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej. Spotkanie odbędzie się w piątek 1 grudnia w Bibliotece Śląskiej.
Celem organizacji tego dnia jest upowszechnianie informacji o potrzebach osób niepełnosprawnych oraz barierach, w tym także architektonicznych, utrudniającym im funkcjonowanie w społeczeństwie. Obchody te inspirują do działań na rzecz pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym i zawodowym.
Tegorocznym obchodom towarzyszy temat przewodni ,,Podróże bez granic”.
Leniuchowanie nad morzem, aktywny wypoczynek w górach, a może intensywne zwiedzanie? Wiele osób z niepełnosprawnością zastanawia się, jak spędzić wakacje, wczasy, dni wolne od pracy, codziennych obowiązków. Jednak nie dla wszystkich osób wakacyjne wyjazdy to jedynie przyjemność.
Osoby niepełnosprawne – niewidomi, ludzie z upośledzeniami psychicznymi i fizycznymi – często przez lata nie wyjeżdżają na wakacje czy wycieczki. Taka sytuacja spowodowana jest nie tylko barierami architektonicznymi, lecz także strachem przed nieporadzeniem sobie w nowej sytuacji.
Podczas spotkania zaproszeni goście, m.in. Kaja Kosowska i Krzysztof Wostal przełamią niejedne bariery w stereotypowym myśleniu o niepełnosprawnych podróżnikach, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Moderatorem spotkania będzie Beata Tomanek – redaktor Radia Katowice, autorka programu ,,Gdzieś obok Nas”.
Współorganizatorami obchodów dnia są: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Biblioteka Śląska w Katowicach.
Krótka informacja o bohaterach imprezy:
- Kaja Kosowska – jest niewidomą pianistką, absolwentką i doktorantką Akademii Muzycznej w Katowicach. O graniu wypowiada się następująco: „Granie na fortepianie to nie tylko posiadanie mocnych palców i szybkie nimi bieganie; to często walka z samym sobą, pewna ilość wyrzeczeń, złożenia doświadczeń życiowych, niekoniecznie muzycznych. Jeśli o czymś opowiadasz słowami, jest to proste. Na fortepianie możliwości jest mniej, dźwięków jest ile jest i trzeba komasować. Jest to ciężkie do osiągnięcia, ale mamy na to całe życie”.
- Krzysztof Wostal – jest osobą głucho-niewidomą. Od roku 2000 prowadzi specjalistyczne szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami i o niepełnosprawnych na zlecenie różnych firm, stowarzyszeń, fundacji i instytucji. Posiada dyplom technika informatyka, a także licencjat administracji uzyskany na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Potrafi biegle czytać i pisać alfabetem brajla. Zna alternatywne metody komunikacji jak alfabet Lorma, Brajl do dłoni i daktylografia. Prowadzi szeroką działalność społeczną, uczestnicząc w pracach różnych stowarzyszeń, rad i komisji. Lubi podróżować, czytać książki, słuchać różnorakiej muzyki, odpoczywać przy nargili, grać w szachy, pływać, jeździć na rowerze.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego obchody mają służyć zwiększeniu świadomości korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych we wszystkich obszarach życia społecznego, politycznego, gospodarczego i kulturalnego.