AMD – stres, odżywianie, terapia

Spotkanie poświęcone profilaktyce i terapii zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

Nowym możliwościom leczenia, właściwej diecie i sposobom radzenia sobie ze stresem przy zwyrodnieniu plamki związanego z wiekiem (AMD) będzie poświęcone spotkanie w dniu 28 kwietnia 2016.

Spotkanie edukacyjne poświęcone istotnym aspektom jednej z najczęstszych chorób siatkówki zorganizowane zostało z inicjatywy Śląskiego Oddziału AMD oraz przewodniczącej Oddziału dr hab. n. med. Katarzyny Michalskiej-Małeckiej.

Prelekcje wygłoszą:

  • prof. dr hab. n. med. Andrzej Stankiewicz – Prezes Stowarzyszenia AMD: „Nowe możliwości leczenia suchego AMD. Laser 2RT”,
  • Patrycja Białończyk – dietetyk kliniczny: „Czy jedzenie ma znaczenie w AMD?”,
  • Karolina Husáková – psycholog: „Sposoby radzenia sobie ze stresem w sytuacji choroby”.

Początek spotkania o godz. 15.00 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Ceglana 35. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.


O AMD:

„Wnętrze naszej gałki ocznej wyścielone jest siatkówką – delikatną, cienką błoną. Zlokalizowane w niej neurony wzrokowe poprzez nerw wzrokowy przekazują sygnał wzrokowy do mózgu. To dlatego zmiany chorobowe w jej obrębie są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do trwałej utraty widzenia. Przyczyną chorób siatkówki są przede wszystkim procesy zwyrodnieniowe, wśród których najczęstsze jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50 roku życia w krajach wysokorozwiniętych. W związku ze starzeniem się społeczeństw liczba pacjentów chorych na AMD rośnie bardzo szybko, dlatego określana jest też jako „epidemia ślepoty”. Szacuje się, że AMD dotyka aż 30% osób po 70 roku życia. Najbardziej narażone są kobiety powyżej 75 roku życia, u których dwa razy częściej niż u mężczyzn w tym samym wieku występują zmiany początkowe AMD i aż siedem razy częściej zmiany zaawansowane. Choroba występuje w dwóch postaciach: suchej (80–90% chorych) oraz wysiękowej (10–15% chorych). Postać sucha ma łagodniejszy przebieg, a pogorszenie ostrości widzenia następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat doprowadzając do utraty widzenia centralnego. W tej wersji choroby obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych oraz funkcjonowanie siatkówki oka. Postać wysiękowa (tzw. mokra lub neowaskularna) ma zwykle ciężki przebieg, a znaczące pogorszenie widzenia może nastąpić gwałtownie, nawet w ciągu kilku dni. Dzieje się tak na skutek tworzenia się nieprawidłowych naczyń krwionośnych w okolicy plamki i powstania tzw. błony podsiatkówkowej, co w efekcie prowadzi do powstania przesięków i krwotoków. W zaawansowanym stadium choroby może dojść do powstania tarczowatej blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki (…).

W Polsce co roku przybywa około 14 tys. osób chorujących na wysiękową postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, a jedynie 5–10% z nich było do tej pory leczonych w ramach NFZ. Pozostali musieli skorzystać z prywatnej służby zdrowia lub w ogóle nie podejmowali niezbędnego leczenia i tracili wzrok, zwykle nieodwracalnie.”

Na podstawie „Społeczny Audyt leczenia AMD w Polsce”, opracowany przez
Stowarzyszenie Retina przy współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21”, Warszawa 2016.

Załączniki
Plakat spotkania [PDF 2,2kB]
Leczenia AMD w Polsce - audyt [PDF 4,6kB]