Pozwól wyluzować się mamie i tacie niepełnosprawnego dziecka

Kabaret „Drzewo a gada” w Teatrze Korez w Katowicach

13 listopada br. o godzinie 18.30 na deskach Teatru Korez wystąpi integracyjny kabaret „Drzewo a gada” z wydarzeniem „Nie smuć się w listopadzie, czyli akcja pod niebanalnym tytułem Pozwól wyluzować się mamie i tacie niepełnosprawnego dziecka”.

Wydarzenie kierowane jest głównie do rodziców i opiekunów, a szczególnie samotnych matek i ojców, wychowujących dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, którzy na co dzień mierzą się z trudem pielęgnacji i rehabilitacji.

Kabaret „Drzewo a gada”, działający pod egidą stowarzyszenia Absurdalny Kabaret, od ponad 8 lat swoją twórczością przekonuje innych, że niepełnosprawność nie stanowi bariery w realizacji życiowych celów, nawet tych, które wydają się najbardziej absurdalne. Swoimi skeczami i piosenkami zaprasza publiczność do niestereotypowego spojrzenia na niepełnosprawność i pokazuje „trudne sprawy” w sposób tak przewrotny, by tchnęły życiowym optymizmem. Repertuar artystyczny kabaretu „Drzewo a gada” mówi między innymi o samotnych zmaganiach, z którymi zderzają się rodzice. Jest on dedykacją dla samotnych mam i ojców, którzy w samotności płaczą, w samotności walczą i w samotności odnoszą najwspanialsze zwycięstwo, stwarzając godne warunki do życia tym, którym nie oszczędziło ono trudności. „Może posłuchają tych wyjątkowych utworów przed snem i usłyszą, że ktoś myśli podobnie. I wreszcie odpoczną” – przekonują organizatorzy.

Spotkanie będzie okazją, by pokazać tym rodzicom i opiekunom, że w tej samotnej walce o lepsze jutro swoich dzieci, tak naprawdę nie są sami. Poprzez występ aktorów z niepełnosprawnością, którzy tworzą integracyjny kabaret oraz pokazanie dystansu, jaki mają do swojej niepełnosprawności, rodzice niepełnosprawnych dzieci będą mieli okazję przekonać się, że osoby niepełnosprawne potrafią funkcjonować samodzielnie, że należy przyjąć inną perspektywę w patrzeniu na niepełnosprawność i mieć więcej wiary w możliwości niepełnosprawnego dziecka.

Najważniejszym celem jest integracja mieszkańców, włączenie rodziców czy opiekunów (w szczególności samotnych matek lub ojców dzieci niepełnosprawnych) w główny nurt życia społeczno-kulturalnego Katowic, odwrócenie uwagi od monotonnej, czasami trudnej do zniesienia, codzienności związanej z wychowywaniem dziecka niepełnosprawnego oraz zwrócenie uwagi na sprawy osób niepełnosprawnych, które żyją w naszej społeczności lokalnej.

„Pragniemy także zwiększyć udział całych rodzin osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym i społecznym. Chcemy, by osoby te były aktywne, pełne nadziei na przyszłość ich niepełnosprawnego dziecka oraz angażowały się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, inicjowały zmiany i realizowały swoje cele” – mówią organizatorzy.