Zakład Aktywności Zawodowej przy Bytomskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Bytomiu
Zakład Aktywności Zawodowej funkcjonuje już prawie 10 lat tj. od 15 grudnia 2014 roku. Zakład Aktywności Zawodowej (zwanym dalej: ZAZ) jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką przy Bytomskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej jednostką, która zatrudnia 77 osób, w tym:
- 58 osób z niepełnosprawnościami, w tym 34 osób ze znacznym i 24 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
- 19 osób Personelu Zakładu, którzy są odpowiedzialni za funkcjonowanie zgodnie z statutem Zakładu i prowadzanie rehabilitacji zawodowo - społecznej zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami oraz obsługą administracyjną Zakładu, w tym trzy osoby posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Podstawowym celem działalności jednostki jest rehabilitacja zawodowo – społeczna zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a także wsparcie w załatwianiu ich ważnych spraw życiowych.
Realizacja celów i zadania odbywa się poprzez:
- przygotowanie osób z niepełnosprawnością do wykonywania zawodu, a przede wszystkim do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy
- opracowanie i realizowanie indywidualnych programów rehabilitacji zawodowej i społecznej,
- właściwą organizację procesu produkcyjno-usługowego dostosowanego do możliwości osoby niepełnosprawne
Osoby niepełnosprawne zatrudnione są w pięciu działach:
- Restauracyjno - gościnnym, na stanowisku pracy - pomoc kuchenna, pomoc kelnera
- Pralniczo - maglowniczym, na stanowisku pracy - pomoc pracownika pralni
- Gospodarczo-konserwatorskim, na stanowisku pracy - pomoc pracownika gospodarczego
- Administracyjno – biurowym, na stanowisku pracy - pomoc pracownika biurowego
- Montażowym, na stanowisku pracy - pomoc montera
Stanowiska pracy osób niepełnosprawnych dobierane były zgodnie z ich umiejętnościami i zainteresowaniami.
Odbiorcami usług są zarówno klienci indywidualni, instytucjonalni działający na rynku krajowym jaki i zagranicznym.
Prowadzona rehabilitacja społeczna ma na celu przełamanie barier ograniczających samodzielne funkcjonalnie w „życiu codziennym”, które wynikają z schorzeń pracowników z niepełnosprawnościami. Powyższe zadania realizowane są poprzez wsparcie psychologa, okolicznościowe spotkania i wyjazdy integracyjne, uczestnictwo w życiu kulturalnym. Natomiast w ramach prowadzonej rehabilitacji zawodowej osoby z niepełnosprawnościami zdobywają doświadczenie zawodowe niezbędne do podjęcia zatrudnienia „ na otwartym rynku pracy”.
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami pozwala uświadomić społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami są sumiennymi, zaangażowanymi i pełnowartościowymi pracownikami wykonującymi rzetelnie powierzone im zadania. Nasi Instruktorzy mają świadomość, że dzięki posiadanej cierpliwości, umiejętności zarządzania zespołem, wiedzy zawodowej wraz z zatrudnionymi osobami niepełnosprawnymi tworzą zgrany zespół, który z powadzeniem realizuje zlecenia otrzymane od kontrahentów – klientów Zakładu.
ul. Strzelców Bytomskich 131b, 41 – 914 Bytom
Tel. 798 444 233
e-mail: zaz.bytom@gmail.com