Niepełnosprawni w rekomendacjach dla RPO
Grupa ekspertów debatowała nad rekomendacjami dla projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w latach 2014-2020
Na spotkanie zaproszono osoby realizujące projekty systemowe w instytucjach pomocy społecznej z terenu województwa śląskiego.
Uczestnicy podkreślili, że w dokumentach projektowych powinien być wyraźny wymóg, aby działania na rzecz osób niepełnosprawnych były podejmowane wyłącznie w budynkach do tego dostosowanych.
Uczestnicy spotkania podnosili, że zapisy dokumentów programowych powinny premiować systemową współpracę pomiędzy instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych na poziomie powiatu i gminy. Wynika to między innymi z faktu, że to instytucje pomocy społecznej dysponują najpełniejszą bazą do określenia liczby i potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwrócono również uwagę na potrzebę podejmowania stałych działań edukacyjnych dla nauczycieli i rodziców dzieci niepełnosprawnych celem rozwijania świadomości społecznej w zakresie uprawnień, jak i możliwości pomocy.
Uczestnicy spotkania – w oparciu o doświadczenia projektowe – wskazywali na sprawdzone instrumenty w aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych, m.in. treningu komunikacyjnego, asystentury/trenera pracy, warsztatów symulacji pracy.
Równolegle z prowadzonymi projektami samorządy terytorialne powinny mocniej wspierać rozwój np. mieszkalnictwa treningowego (chronionego) oraz alternatywnych form zatrudnienia. Należy pamiętać także o finansowaniu długofalowych działań służących profesjonalizacji kadr III sektora/ekonomii społecznej.
„Upowszechnienie w nadchodzącej unijnej perspektywie finansowej proponowanych rozwiązań stworzy warunki do wyrównania szans osób z niepełnosprawnością, a tym samym do lepszego rozwoju województwa śląskiego” – postulowali eksperci.
Projekt „Śląskie sprawniej – wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej” realizowany jest w formule partnerskiej przez Samorząd Województwa Śląskiego (Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego) pełniący rolę lidera oraz dwie jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego, tj. Powiat Zawierciański i Gminę Miejską Żory. Ma się on przyczynić do wypracowania i wdrożenia kompleksowego modelu wsparcia osób niepełnosprawnych wraz z działaniami dotyczącymi międzysektorowej współpracy różnych podmiotów i instytucji na rzecz wypracowania skutecznych i efektywnych narzędzi oraz instrumentów w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że przedmiotowe rozwiązania będą stosowane w projektach przeznaczonych dla niepełnosprawnych w latach 2014-2020.