Znaczenie asystentury dla osób z niepełnosprawnością

Spotkania inauguracyjne grupy ekspertów w ramach projektu „Śląskie sprawniej – wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej”

W trakcie spotkania Barbara Górka ze Stowarzyszenia „Teatr Grodzki” w Bielsku-Białej omówiła temat „Model i znaczenie asystentury dla osób z niepełnosprawnością w województwie śląskim”. Przedstawiła doświadczenia, wynikające między innymi z projektu Centrum Asystentury Społecznej (CAS) – model wsparcia zadań OPS/PCPR w aktywizacji społecznej i zawodowej ON”.

Obecnie w Polsce usługi asystenckie są najczęściej realizowane osobno przez samorządy przy wsparciu środków unijnych. W celu efektywnego świadczenia usług asystenckich należy przede wszystkim dokonać analizy potrzeb, wyodrębnić podmiot społeczny będący partnerem dla jednostki samorządu terytorialnego oraz w jasny sposób określić katalog świadczonych usług.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę m.in. na potrzebę wypracowania czytelnych zasad finansowania usług asystenckich w sposób zapewniający ciągłość wsparcia. Wskazano przy tym także na konieczność zapewnienia przez państwo podstawowych środków finansowych uzupełnianych przez pieniądze samorządów terytorialnych.

Grupę ekspertów tworzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego i biznesu. Zadaniem ekspertów jest omówienie, wypracowanie, wymiana doświadczeń będących pokłosiem projektu systemowego „Śląskie sprawniej – wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Spotkanie odbyło 2 października 2014 r. w Wydziale Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Zgodnie z harmonogramem planuje się jeszcze pięć spotkań z udziałem ekspertów. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres jzielinski@slaskie.pl.

Projekt „Śląskie sprawniej – wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej” realizowany jest w formule partnerskiej przez Samorząd Województwa Śląskiego / Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego, pełniący rolę Lidera oraz dwa powiaty (jeden powiat ziemski i jeden grodzki) z terenu województwa śląskiego, tj. Powiat Zawierciański i Gminę Miejską Żory. Ma się on przyczynić do wypracowania i wdrożenia kompleksowego modelu wsparcia osób niepełnosprawnych wraz z działaniami dotyczącymi międzysektorowej współpracy różnych podmiotów i instytucji na rzecz wypracowania skutecznych i efektywnych narzędzi oraz instrumentów w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że przedmiotowe rozwiązania będą stosowane w projektach przeznaczonych dla niepełnosprawnych w latach 2014-2020.