Wyjść poza ramy ograniczeń

Rozpoczęto przygotowania do imprez integracyjnych

Po raz kolejny samorząd województwa śląskiego organizuje wydarzenia z myślą o osobach niepełnosprawnych. „Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych” oraz „Zawody Sportowo-Rekreacyjne Osób Niepełnosprawnych” adresowane są do pracowników zakładów aktywności zawodowej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, mieszkańców domów pomocy społecznej, członków stowarzyszeń i fundacji oraz innych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu województwa śląskiego.

Piknik to okazja do prezentacji działań kulturalno-artystycznych osób niepełnosprawnych oraz propagowania aktywności społeczno-rehabilitacyjnej. Program Pikniku obejmuje część artystyczną, w trakcie której uczestnicy zaprezentują przedstawienia teatralne, kabaretowe, występy muzyczne, wokalne i recytacje. Wydarzeniom estradowym towarzyszyć będą gry i zabawy umożliwiające wszystkim skorzystanie z różnego rodzaju form aktywnego wypoczynku, połączonego z rehabilitacją.

Celem zawodów jest propagowanie aktywności sportowo-ruchowej jako jednej z istotnych form rehabilitacji. Program imprezy obejmuje dyscypliny sportowe, gry i zabawy z elementami rywalizacji zebrane w blokach: pływackim, konkurencji rozgrywanych w hali, gier i zabaw oraz turnieju piłki nożnej rozgrywanym na otwartym boisku. Wszystkie dyscypliny będą przeprowadzone w obiektach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie. Turniej piłki nożnej, w zależności od liczby zgłoszonych zespołów, będzie przeprowadzony odpowiednio wcześniej w zakresie eliminacji, a mecz finałowy i mecz o 3 miejsce w dniu zawodów.

Organizatorzy obu imprez wybrani zostaną w drodze konkursu. Projekt organizacji imprez powinien określać:

  • konkurencje sportowe, uwzględniające rodzaj i stopień niepełnosprawności beneficjentów projektu,
  • rodzaje gier i zabaw,
  • zasady rywalizacji,
  • sposób i formy nagradzania uczestników pikniku,
  • rodzaj działań towarzyszących w trakcie pikniku.

Wyłoniony w konkursie organizator zobowiązany będzie do przeprowadzenia imprez na obiektach umożliwiających swobodny dostęp i użytkowanie przez osoby niepełnosprawne, o różnym rodzaju i stopniu ograniczeń, składających się co najmniej z:

  • odpowiednio przystosowanego miejsca na przeprowadzenie pikniku,
  • boiska umożliwiającego przeprowadzenie rozgrywek piłkarskich,
  • basenu,
  • parkingu zlokalizowanego bezpośrednio przy obiektach, na których zostaną przeprowadzone zawody oraz umożliwiającego zaparkowanie wszystkich pojazdów przewożących uczestników,
  • hali sportowej.

Podmiotami uprawnionymi do uczestniczenia w konkursie są te statutowo działające w obszarze zdrowia. Na realizację tych zadań przeznaczono 70 tys. zł.

Termin składania ofert upływa 14 marca 2014 r.

Oferty należy składać w zaklejonych i opieczętowanych kopertach z dopiskiem „Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych” oraz „Zawody Sportowo-Rekreacyjne Osób Niepełnosprawnych” w kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy ulicy Ligonia 46 w Katowicach, czynnej w dni powszednie w godzinach od 7.30 do 16.00. O terminie wpływu nie decyduje data stempla pocztowego.

Jednocześnie ogłoszono nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert. W skład komisji powołane zostaną dwie osoby reprezentujące NGO. Ich zadaniem będzie opiniowanie złożonych ofert. Zgłoszenia przesłać należy na adres: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, 40-037 Katowice, ul. Ligonia 46 lub złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu (pokój nr 164) w terminie do 14 marca 2014 r.

Wszelkich informacji udzielają pracownicy Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pod numerem tel. (032) 77 40 917.

Linki do stron zewnętrznych
Ogłoszenie naboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej
Otwarty konkursu ofert na realizację zadań: „Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych” oraz „Zawody Sportowo - Rekreacyjne Osób Niepełnosprawnych”.