Seminarium „Spotkanie z audiodeskrypcją”

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia 2014 roku w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu.

Uczestnicy zapoznają się z najnowszą wiedzą na temat trudności w odbiorze informacji przekazywanych w formie cyfrowej (strony internetowe) oraz produkcji audiowizualnych takich jak film, videoart, audycja radiowa, dzieła sztuki, widowiska sportowe i muzyczne. Organizatorzy chcą przybliżyć problematykę środowiska osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób z dysfunkcjami wzroku. Omówione zostaną także kwestie dostępności stron internetowych dla osób z dysfunkcją wzroku i z przygotowaniem skryptu oraz tworzeniem audiodeskrypcji dzieł filmowych, plastycznych i muzycznych.

„Problematyka dysfunkcji wzroku dotyczy każdego z nas. Wraz z wiekiem stan wzroku się pogarsza, co potwierdzają statystyki. Warto dziś zapoznać się z zagadnieniem, które może dotyczyć nas już jutro” – mówią organizatorzy.


Czym jest audiodeskrypcja? Najbardziej zwięzły opis tego czym jest audiodeskrypcja znajduje się poniżej i pochodzi ze strony www.audiodeskrypcja.pl

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.


Program seminarium:

15.00-15.50
Specyfika funkcjonowania osób niedowidzących i dostępność stron internetowych - mgr Paweł Pludra, Fundacja Szansa dla Niewidomych.
Przybliżenie zasad doboru kolorów i czcionki w procesie przygotowania stron. Analiza wad wzroku oraz sposobu widzenia informacji zawartych na stronach internetowych przez osobyz dysfunkcją wzroku.

15.50-16.40
Nowa dyscyplina - audiodyskrypcja - dr Izabela Mrochen, Uniwerystet Śląski w Katowicach
Wprowadzenie w obszar audiodeskrypcji. Omówienie warsztatu audiodeskryptoraoraz przedstawienie audiodeskrypcji w świetle prawa polskiego i Unii Europejskiej

Przerwa

17.00-18.00
Warsztat: Techniki i strategie przygotowania audiodyskrypcji - dr Izabela Mrochen, Uniwerystet Śląski w Katowicach
Warsztat wprowadzający techniki przygotowania opisu narracyjnego czyli audiodeskrypcji (np. dzieła plastycznego, wideoklipu). Zapoznanie uczestników warsztatu z zasobami internetu (słowniki oraz korpusy językowe), które wspierają audiodeskryptora w procesie przygotowania dzieła do obioru przez osobę z dysfunkcją wzroku - dr Izabela Mrochen, Uniwerystet Śląski

Kod seminarium 10s
Miejsce: Bytom, Kolegium Nauczycielskie, ul. Chorzowska 22
Koszt: 35 złotych
Koordynator szkolenia: Magdalena Lipiak; mlipiak@metis.pl; tel. 32 209 53 12 wew.123