Spotkanie nt. włączenia cyfrowego ze szczególnym uwzględnieniem audiodeskrypcji

Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza

Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach zaprasza na spotkanie dotyczące tematyki włączenia cyfrowego ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia „audiodeskrypcji"

12 grudnia 2013 roku, godz. 10.00 - 13.00

Mimo postępu technologicznego ostatnich lat, osoby niepełnosprawne nadal mają ograniczony dostęp do środowiska fizycznego, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych. Dlatego Komisja Europejska w "Europejskich strategiach w sprawie niepełnosprawności 2010-2020" podkreśla, iż "dostępność" jest ważnym warunkiem, aby osoby niepełnosprawne w pełni uczestniczyły w życiu społecznym i gospodarczym. W związku z powyższym, należy podjąć działania aby wspierać osoby niepełnosprawne i poprawić funkcjonowanie jednostek oświatowych, urzędów, placówek kultury, itp.

Podejmując działania w celu umożliwienia osobom niepełnosprawnym w pełni korzystania z praw podstawowych na równi z innymi, Regionalny Ośrodek Kultury we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, zaprasza na wykład i warsztaty, które przybliżą w znacznym stopniu zastosowanie standaryzacji (np. WCAG 2.0) w celu zwiększenia dostępności cyfrowej i społecznej.

Spotkanie skierowane jest do kadr oświaty i kultury, zainteresowanych zdobyciem wiedzy w zakresie audiodeskrypcji i szerzej, w szansach dostosowania swoich instytucji do kontaktu z osobami niepełnosprawnymi.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32/200-06-69 - Aleksander Lysko.


Spotkanie poprowadzi dr Izabela Mrochen - ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w 1995 roku, następnie w 1998 roku studia wyższe z zakresu języka angielskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej prace magisterskie związane były tematyką z zakresu językoznawstwa. Dr Izabela Mrochen swoje zainteresowania związane z tłumaczeniem napisów do filmów jak również sposób przygotowania dubbingu pogłębiała na Uniwersytecie w Kopenhadze pod koniec lat 90-tych. Ponadto przeprowadziła prace badawcze w siedzibie telewizji Canal+ w Warszawie oraz w Telewizji Katowice. Następnie swoje zainteresowania skierowała w stronę językoznawstwa historycznego języka angielskiego szczególnie zwracając uwagę na zaimki what, why i how, które na przestrzeni wieków pełniły nie tylko funkcję zaimków pytajnych ale również wykrzyknień. Powyższy problem został omówiony w pracy doktorskiej, którą napisała w 2009 roku pod kierunkiem dr.hab.Rafała Molenckiego. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach. Swoje zainteresowania ponownie skupiła wokół problematyki związanej z tłumaczeniem napisów oraz  wokół wykorzystania najnowszej technologii komputerowej, w szczególności narzędzia CAT (Computer Assisted Tools). Od 2012 roku bierze udział w warsztatach związanych z przygotowaniem audiodeskrypcji do filmów i dzieł plastycznych. W tym samym roku powstała idea utworzenia studiów podyplomowych Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia, które zostały zatwierdzone w marcu 2013 roku przez Radę Wydziału Uniwersytetu Śląskiego. W uruchomienie studiów zaangażowała się również Fundacja Widzialni z siedzibą w Częstochowie oraz Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku. W maju 2013, wraz z Fundacją Widzialni, opracowała Metodologię badania dostępności strony www dla osób niepełnosprawnych, starszych i innych narażonych na wykluczenie cyfrowe w oparciu o WCAG 2.0 dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Załączniki
Program spotkania [PDF 70,0B]