Wsparcie dla osób ze stwardnieniem rozsianym
Fundacja na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi na rynku pracy"
Do udziału zaproszone są osoby chore na stwardnienie rozsiane z terenu całego województwa śląskiego i małopolskiego w wieku od 15 do 59 roku życia (kobiety) i do 64 roku życia (mężczyźni), posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne.
Głównym celem projektu jest wzrost aktywności społeczno-zawodowej osób ze stwardnieniem rozsianym. W ramach projektu organizatorzy oferują:
- indywidualne i grupowe wsparcie doradcy zawodowego, psychologa i prawnika,
- grupowe zajęcia motywacyjne z profesjonalistami zajmującymi się kreowaniem wizerunku na rynku pracy oraz zmianą stereotypowego postrzegania osób z niepełnosprawnością przez społeczeństwo oraz je same,
- warsztaty aktywizacji zawodowej i społecznej,
- 14-dniową praktyczną naukę zawodu u pracodawcy, a także możliwość sfinansowania np. niezbędnych materiałów lub artykułów potrzebnych do jej wykonywania,
- szkolenia językowe zgodnie z osobistymi oczekiwaniami uczestników Projektu,
- indywidualnie dobrane do potrzeb uczestników Projektu szkolenia zawodowe,
- zwrot kosztów nauki dla tych, którzy chcą kontynuować lub podjąć edukację,
- 3-miesięczne staże rehabilitacyjne u pracodawców na otwartym rynku pracy, za które wypłacane jest stypendium stażowe w wysokości 1500 zł brutto,
- pośrednictwo pracy, pomoc w dotarciu do pracodawców,
- zajęcia indywidualne z rehabilitantem/fizjoterapeutą,
- konsultacje specjalistyczne, np. z rehabilitantem, neurologiem, okulistą, logopedą lub innymi specjalistami.
Poradnictwo zawodowe, psychologiczne, prawne, zajęcia motywacyjne oraz konsultacje specjalistyczne odbywają się w trakcie 19-dniowego pobytu w Centrum Rehabilitacyjno-Pielęgnacyjnym dla Chorych na SM „Ostoja" w Woli Batorskiej k. Niepołomic. Koszty dojazdu do Ośrodka, noclegu i wyżywienia są finansowane ze środków projektu -uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat.
W trakcie pobytu w „Ostoi" uczestnicy projektu, razem ze specjalistami, opracowują indywidualny plan działania, uwzględniający wyżej wymienione formy wsparcia, a następnie, już po okresie pobytu w ośrodku, jest on z pomocą kadry wcielany w życie.
W ramach projektu oferowane jest również wsparcie dla osób z najbliższego otoczenia chorych na SM poprzez:
- indywidualne i grupowe wsparcie psychologiczne,
- indywidualne i grupowe wsparcie prawne.