Osoby niesłyszące w społeczeństwie

Sytuacji osób z dysfunkcją słuchu poświęcona była konferencja po roku wejścia w życie ustawy o języku migowym

Konferencja „Funkcjonowanie Osób Niesłyszących w społeczeństwie - ustawa o języku migowym po roku obowiązywania" odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. eksperci ze Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji z Wadą Słuchu w Katowicach Polskiego Związku Głuchych, Ośrodka Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Instytutu Edukacji i Rozwoju Alfa Prim oraz Śląskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Niezwykle ważne jest przełamywanie barier komunikacyjnych z osobami dotkniętymi dysfunkcją słuchu. Codziennie spotykamy tych, którzy nie potrafią odczytać bogactwa dźwięków i mowy, przez co narażeni są na niezrozumienie świata i ludzi, a także na bycie przez nich niezrozumiałymi" - mówiła Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej. Pani Dyrektor. - „W pracy, w szkole, w rodzinach te osoby funkcjonują, mają takie same prawa i obowiązki jak pozostali członkowie danej społeczności. Podejmują wysiłki, by mino swej niepełnosprawności prowadzić życie bliskie temu, które jest bliskie rozumieniu normalności i zwyczajności. Każda współpraca, należycie skoordynowana, może przynieść wiele dobrego, ale wtedy gdy jest przedmiotem troski wielu ludzi, a nie jednego człowieka."

Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć i zobaczyć, jak wygląda diagnoza i rehabilitacja małych dzieci. Wczesne rozpoczęcie pracy umożliwia zarówno lepsze funkcjonowanie maluchów, jak i wspiera rodziców w nowej dla nich sytuacji. Zwracano uwagę na znaczenie znajomości języka migowego jako naturalnego środka komunikacji pozwalającego na prawidłowy rozwój. Uczniowie świetnie sobie radzą, jeśli tylko są wspomagani odpowiednimi środkami dydaktycznymi. Pamiętać bowiem należy, że język polski jest dla niesłyszących językiem obcym. Niestety, jak do tej pory, nie prowadzi się systematycznych badań na temat liczby niesłyszących studiujących. Istotnym czynnikiem w wspieraniu tego środowiska jest ciągłość współpracy na każdym poziomie edukacji. Pozwala to młodzieży na budowanie aspiracji stosownych do możliwości i zdobycie poszukiwanego zawodu. Największą bolączką są niewystarczające środki na opłacenie tłumaczy i materiałów dla studentów. Kwestia ta wymaga rozwiązania systemowego.

Uczestnikom spotkania przedstawiono zalety stosowania urządzeń takich jak pętle indukcyjne czy system FM. Podniesiono postulat, by dokładać starań, by urzędy, miejsca użyteczności publicznej (dworce, poczta itp.) były wyposażone we właściwą infrastrukturę. Wobec narastania problemu niedosłuchu tylko inwestycja w tego typu urządzenia pozwoli na ich prawidłową obsługę.

Omówiono także komunikację policji z osobami niesłyszącymi. Informacje o sytuacji zagrożenia mogą być przekazywane bezpośrednio, elektronicznie lub smsem. Wskazano, że śląska policja w ramach działań prewencyjnych szkoli się na temat prawidłowej obsługi obywateli z niepełnosprawnością. Czynności te są podejmowane pod nazwą „pełnosprawne bezpieczeństwo".

Uczestnicy konferencji poznali możliwości dofinansowania nauki języka migowego. Osoba uprawniona może mieć sfinansowane co najmniej 90% kosztów kursu ze środków PFRON. O dofinansowanie mogą ubiegać się członkowie rodziny lub osoby mające stały kontakt z osobą niesłyszącą.

Zebrani zapoznali się ze stanem wdrożenia ustawy o języku migowym i środkach porozumiewania się. Podczas konferencji zebrano najbardziej istotne propozycje zmian w ustawie o języku migowym oraz postulaty wobec administracji państwowej, samorządowej i organów wymiaru sprawiedliwości. Po opracowaniu zostaną one przekazane Polskiej Radzie Języka Migowego i Pełnomocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorami wydarzenia był Polski Związek Głuchych Oddział Śląski i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak