O zdrowiu bez barier
W auli Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich odbyły się warsztaty dotyczące higieny i seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie
Warsztaty, w który uczestniczyło kilkadziesiąt osób - rodziców, opiekunów, psychologów i terapeutów osób niepełnosprawnych, a także sami zainteresowani, prowadzili specjaliści z Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, m.in. prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Magdalena Jagieła i Izabela Mężyk. Celem spotkania było przekazanie podstawowej wiedzy na temat seksualności człowieka, pomocy rodzicom osób niepełnosprawnych intelektualnie w zaakceptowaniu faktu seksualności ich dorastających dzieci, a także pomocy w wypracowaniu prawidłowych postaw wobec niepełnosprawnych związanych z dorastaniem dzieci i koniecznością ich usamodzielniania się.
Jak wielokrotnie podkreślała prof. Skrzypulec-Plinta, rozwój psychoseksualny wygląda tak samo u wszystkich ludzi bez względu na rodzaj niepełnosprawności, sytuację rodzinną czy status społeczny. O ile jednak osoby zdrowe są w stanie znaleźć pomoc i odpowiedź na nurtujące je pytania, o tyle w przypadku osób niepełnosprawnych ich seksualność jest tematem tabu. Nic więc dziwnego, że podczas szkolenia mowa była nie tylko o seksualności człowieka jako takiej, ale też antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową czy potrzebach seksualnych.
Warsztaty zostały zorganizowane jako odpowiedź na duże zapotrzebowanie ze strony rodziców, opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych na fachową pomoc, a także ze względu na trudności w dostępie do specjalistów. Obecność pracowników referatu ds. PFRON Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, a także licznych powiatowych instytucji wsparcia osób niepełnosprawnych spowodowała, że przedmiotem warsztatów, poza głównym tematem poprowadzonym przez lekarzy, stała się cała szeroko pojęta rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych. Aby wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego postanowił zorganizować na terenie śląskich zakładów aktywności zawodowej cały cykl spotkań, takich jak otwierające je czwartkowe warsztaty w Wodzisławiu Śląskim.
Organizatorem spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Zakład Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim.