Czy niepełnosprawność musi równać się otyłość?
Konferencja „wiemy, co jemy"
Otyłość to poważny problem w życiu współczesnych społeczeństw. Reperkusje, które wywołuje, wykraczają poza sferę zdrowotną. Dość powiedzieć, że w Polsce ponad połowa ludności dorosłej ma nadmierną masę ciała, a odsetek otyłych wynosi około 20%. Wśród dzieci i młodzieży nadwaga lub otyłość występują u 15-20%. W ostatnich latach obserwuje się wzrost rozpowszechnienia nadmiernej masy ciała.
Jak przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku, szczególnie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, zastanawiali się uczestnicy konferencji „wiemy, co jemy".
Podczas spotkania prelegenci przedstawili problem otyłości w sposób interdyscyplinarny. Poznano postrzeganie otyłości na przestrzeni wieków. Uczestnicy próbowali też odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje dieta cud, która w magiczny sposób przywróci nam szczupłą sylwetkę.
Przedstawiono rolę emocji dla rozwoju otyłości, a także poruszono kwestię roli rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w profilaktyce i leczeniu otyłości. Wskazano na istotną rolę wysiłku fizycznego w redukcji masy ciała.
Współorganizatorami konferencji byli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Katedra Zdrowia Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.