Śląskie łamie bariery
Zajęcia z hipoterapii, pokazy psów terapeutycznych oraz gry i zabawy w plenerze to tylko niektóre z atrakcji Śląskiego Pikniku Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych, który odbywał się dzisiaj w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.
W spotkaniu uczestniczyło prawie 2 tys. osób, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej, fundacji i stowarzyszeń zajmujących się wsparciem osób niepełnosprawnych. Celem imprezy była prezentacja działań kulturalno-artystycznych osób z niepełnosprawnością oraz propagowanie aktywności społeczno-rehabilitacyjnej w naszym regionie.
Według Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza takie spotkania są niezwykle potrzebne.
„Tego typu spotkania są ważne nie tylko dla dzieci i osób niepełnosprawnych, które mogą spotkać się razem i wspólnie przebywać w swoim gronie, ale także dla nas, dla osób dorosłych. Czujemy bowiem, że możemy coś dla nich zrobić, dać im ten uśmiech na twarzy i właśnie to sprawia największą satysfakcję" - podkreślił marszałek.
Piknik składał się z kilku części. Podczas gdy na scenie prezentowały się zespoły artystyczne z poszczególnych ośrodków w występach muzycznych i przedstawieniach teatralnych, obok sceny odbywały się gry i zabawy sportowe, m.in. łucznictwo, bieg z przeszkodami, rzuty do celu czy mini golf. Uczestnicy pikniku mieli okazję zobaczyć pokaz możliwości wozów strażackich, prezentację patrolu konnego policji oraz uczestniczyć w pokazach tresury psów terapeutycznych i zajęciach z hipoterapii. Podczas trwania imprezy prezentowane były także prace i wyroby zakładów aktywności zawodowej oraz warsztatów terapii zajęciowej z terenu województwa śląskiego.
Piknik odbywał się na terenie Rosarium Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie w ramach obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej z Niepełnosprawnością Intelektualną.