Zakłady Aktywności Zawodowej
Ważnym zadaniem Samorządu Województwa Śląskiego są działania obejmujące sprawy, które dotyczą osób niepełnosprawnych. Zakłady Aktywności Zawodowej są jednym z najważniejszych obszarów tej działalności, a ich dofinansowanie przynosi najbardziej wymierne efekty terapeutyczne, integracyjne i ekonomiczne. Celem działalności Zakładów jest zatrudnianie oraz kompleksowa rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, u których orzeczono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, a także przygotowanie ich do życia w otwartym środowisku oraz pomoc w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w miarę ich indywidualnych możliwości.
W województwie śląskim funkcjonuje na chwilę obecną 16 prężnie działających Zakładów Aktywności Zawodowej, w których zatrudnienie znalazło 767 osoby.
Prowadzą działalność w zakresie usług gastronomicznych, szkoleniowych, hotelarskich, usług pralniczych, szwalniczych, dekoratorskich, krawieckich, poligraficznych, stolarskich, zagospodarowania i utrzymania terenów zielonych i leśnych, obsługi monitoringu oraz produkcji w gospodarstwach ogrodniczym i rolniczym.
Kupując towary i usługi w Zakładzie Aktywności Zawodowej przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 25 osób, u których nie pracują osoby z niepełnosprawnością, mogą obniżyć wpłaty na PFRON (zobacz art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnoprawnych.
Co należy zrobić aby uzyskać odpis z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
dokonać zamówienia usługi lub produktu w danym Zakładzie Aktywności Zawodowej,
terminowo zapłacić faktury VAT (warunek ustawowy),
dany Zakład Aktywności Zawodowej ustali wskaźnik odpisu (po zakończeniu bieżącego miesiąca),
dany Zakład Aktywności Zawodowej wyśle do Państwa do dnia 10-go następnego miesiąca informację o wysokości obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
zawartą w informacji kwotę obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych firmy rozliczają przy składaniu deklaracji,
przysługującą, a niewykorzystaną kwotę obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych firmy mogą rozliczać przez okres 12 miesięcy.
Kupując produkty lub zamawiając usługi pomagacie Państwo osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – osobom niepełnosprawnym!