Radni o planach na 2025

Zdjęcie przedstawiające obrady Sejmiku ON 11 lutego 2025

W trakcie lutowej sesji radni obradowali nad projektami uchwał w zakresie ulg przy zakupie biletów dla osób z niepełnosprawnością oraz ich asystentów oraz w zakresie obchodzenia wydarzeń istotnych dla osób z niepełnosprawnością.

Komisje Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością przedstawiły podsumowanie swoich prac. Izabela Mrochen – Przewodnicząca Edukacji, Nauki i Kultury w zakresie edukacji proponowała m.in. organizację webinariów dotyczących poszczególnych niepełnosprawności dla szerszego grona odbiorców. Tomasz Ciesielski jako Przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji złożył propozycję działań na rzecz zwiększenia przystosowania obiektów sportowych i turystycznych dla osób z niepełnosprawnością. Plan konkretnych działań oraz wizytacji w określonych miejscach jest opracowywany i wkrótce zostanie przedstawiony.

Laura Tomkiewicz-Montowska – Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia podjęła tematykę asystenta osoby z niepełnosprawnością, opieki wytchnieniowej, świadczenia wspierającego oraz możliwości dopłaty do pobytu dzieci w domach pomocy społecznej. Zaproponowała aby przygotować poprawki w zakresie poruszonych spraw kierować konkretne pisma z postulatami do właściwych ministerstw.
Radny Sejmiku Grzegorz Żymła omówił niektóre zagadnienia związane z funkcjonowaniem Domów Pomocy Społecznej w kontekście aktualnych zapisów ustawy o pomocy społecznej. Wskazał na dużą wagę procesu usamodzielnienia się osób z Domów Pomocy Społecznej oraz aktywizacji. Dodatkowo zachęcił radnych
do jeszcze większej współpracy, roboczych spotkań, co będzie miało bezpośredni wpływ na położenie osób z niepełnosprawnością.
Głos zabrała Katarzyna Dyktyńska, która wskazała na potrzebę organizowania prac warsztatowych, co może zmobilizować do wypracowywania dalszych postulatów, dynamicznych inicjatyw i wypracowywania konkretnych rozwiązań.

Radna Joanna Okońska-Szyszko wypowiedziała się w kwestii poruszonej podczas poprzedniej sesji tematyki związanej z zabezpieczeniem finansowym Zakładów Aktywności Zawodowej. Zabezpieczania finansowe, gwarancje bankowe, hipoteki bądź weksle stanowią duże utrudnienia w momencie próby rozszerzenia Zakładu Aktywności Zawodowej o dodatkowe osoby z niepełnosprawnością bądź o dodatkowe profile. Radna zaapelowała do zgromadzonych o pochylenie się nad przedmiotową problematyką i przychylenie się do postulatów odnośnie braku zabezpieczeń.
Powołano Komisję Regulaminową, której przewodniczącą została pani Monika Pogórska.
Radna Izabela Mrochen zabrała głos na temat niskiego poziomu projektowych publikacji związanych z dostępnością, które pojawiają się na rynku. Podkreśliła, iż należy dochować wysokich standardów w takich publikacjach szczególnie w publikacjach dotyczących chociażby edukacji włączającej, szkolenia nauczycieli, które trafiają do szerokiego grona odbiorców.

Powrót na początek strony