Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Najszersza definicja niepełnosprawności intelektualnej to obniżenie, w różnym stopniu, ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego. Towarzyszy temu deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych, głównie w aspekcie niezależności i odpowiedzialności.
Obchody mają służyć edukacji społeczeństwa i podkreśleniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną maja prawo do pełnego włączenia w zakresie społecznym, edukacyjnym i zawodowym.
Szacuje się, że w Polsce żyje do 350 tysięcy z niepełnosprawnością intelektualną.
Istotną rolę we wspieraniu osób z niepełnosprawnością intelektualną pełnią organizacje pozarządowe. W Polsce ważną rolą odgrywa Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Warto zajrzeć:
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
W tym samy dniu obchodzimy również Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. U podstaw święta leży przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością mają te same prawa, w każdej sferze życia. Dokumentem, który kompleksowo reguluje prawa tej grupy osób jest Konwencja ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami z dnia 13 grudnia 2006 r.
W Polsce żyje niemal 4,7 miliona osób z niepełnosprawnościami.
Warto zajrzeć:
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych