2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest co roku 2 kwietnia. Dzień ten został ustanowiony w 2007 roku, przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, by zwrócić uwagę na coraz większe wyzwanie, jakim staje się autyzm oraz zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób z autyzmem oraz ich rodzin.
Wypracowane na przestrzeni lat upowszechnianie akceptacji i zrozumienia autyzmu, to przede wszystkim:
- edukacja w zakresie tego, czym jest autyzm, propagowanie literatury, filmu, świadectw osób z autyzmem, w społecznościach lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych,
- promowanie pracodawców zatrudniających osoby z autyzmem,
- podejmowanie inicjatyw sportowych, rekreacyjnych, charytatywnych służących gromadzenie funduszy dla organizacji wspierających osoby z autyzmem,
- rzecznictwo na rzecz włączenia osób z autyzmem w obszarze edukacji, zatrudnienia, obecności w życiu publicznym,
- organizacja akcji „zapal się na niebiesko”, polegającej na rozświetlaniu znanych budynków i obiektów na niebiesko.
Przez autyzm (ang. autism spectrum disorders, ASD) rozumie się grupę złożonych nieprawidłowości neurorozwojowych, charakteryzujących się znacznymi trudnościami w interakcjach społecznych i komunikowaniu się, a także występowaniem ograniczonych, powtarzanych, stereotypowych wzorców zachowania i zainteresowań”. Jego przyczyny nie są jeszcze dostatecznie znane. Uznaje się, że objawy autyzmu są spowodowane nieprawidłowym rozwojem funkcjonowania mózgu we wczesnym dzieciństwie. Mogą mieć na to wpływ m.in. czynniki genetyczne, infekcyjne, nieprawidłowości w przemianach metabolicznych, zaburzenia okresu ciąży i porodu.
Zgodnie z dostępnymi raportami przyjmuje się zdiagnozowanie autyzmu u jednego na 115 uczniów.
Do symptomów autyzmu należą:
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- skupianie się bardziej na przedmiotach niż na osobach,
- powtarzanie określonych ruchów, palcami, rękami,
- trudność w zrozumieniu niewerbalnej komunikacji,
- kłopoty podtrzymaniem konwersacji,
- przyjmowanie stałych zwyczajów w odniesieniu do czynności dnia codziennego, czy zachowania.
W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów specjaliści rekomendują wizytę u lekarza pediatry. On ma możliwość skierowania dziecka do dalszych specjalistów, celem opracowania diagnozy i kierunków terapii (m.in. neurologa, psychiatry, dietetyka).
Wczesna diagnostyka i terapia będzie pozytywnie stymulować rozwój dziecka. Pozwala rodzicom/opiekunom na stworzenie przestrzeni, by zadbali również o siebie.
link do strony fundacji Synapsis z dostępem do materiałów na temat autyzmu :
https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania/#
link do uniwersalnej wyszukiwarki w NFZ :