Samorząd Równych Szans 2016

 Zdjęcie Zdjęcie
Województwo Śląskie po raz kolejny jest partnerem projektu

Województwo Śląskie po raz kolejny jest partnerem projektu W Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans organizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

W ramach tego przedsięwzięcia wyłania się najlepsze praktyki samorządów w zakresie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych. Nagrodzone są działania samorządów z całej Polski, przyczyniające się do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego.

"Bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy spotkać się w finale konkursu Samorząd Równych Szans - mówił otwierając uroczystości Marek Plura, śląski poseł do Europarlamentu - cieszę się zarówno z nowych twarzy i nowych inicjatyw, jak i tych, których uważam za przyjaciół i z którymi spotykamy się właśnie tutaj co rok; bo to często trudniej realizować wciąż nowe działania i nowe pomysły, niż wystartować z czymś nowym. Ale oczywiście tych nowości  zawsze nam potrzeba i tak - cieszy mapa Polski, która wzbogaca się coraz to nowymi samorządami równych szans. A jak wiadomo, to samorząd jest najważniejszy, bo można uchwalać różne akcje na poziomie europejskim, różne ustawy na poziomie krajowym, ale to, co one znaczą w rzeczywistości zależy tylko od tych, którzy je realizują, którzy się nimi posługują w kontakcie z drugim człowiekiem, z jego prawdziwym życiem. I za to, że ten kontakt, ta inicjatywa, i ta energia, którą wkładacie państwo w waszą pracę, która rzeczywiście przynosi realną zmianę w życiu Polaków z niepełnosprawnościami, serdecznie wszystkim dziękuję i gratuluje tej postawy.
A osobiście cieszę się z niej tym bardziej, że jak zwykle mogę zabrać stąd wiele dobrych, nowych przykładów, którymi chwalę się w Unii Europejskiej i których wielu po prostu mi zazdrości".

W krakowskiej gali udział wzięła kierownik referatu ds. PFRON Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Agnieszka Przeniosło oraz pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Jan Zieliński.

Równocześnie z galą ogólnopolską odbyło się podsumowanie regionalnych edycji konkursu: małopolskiej i śląskiej. Partnerami w realizacji edycji regionalnych był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W tegorocznej edycji projektu wnioski złożyło 14 podmiotów z terenu województwa śląskiego. Śląskie wyprzedziło pod tym względem inne regiony.

Laureatem w ramach śląskiej edycji zostało Miasto Jastrzębie-Zdrój (powiat grodzki) za projekt „Jastrzębie-Zdrój w służbie niepełnosprawnym”.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju realizują wiele projektów poświęconych osobom z niepełnosprawnościami. Wśród nich jest np. Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem, ułatwiający komunikację osobom z niepełnosprawnością ruchową, m.in. sparaliżowanym. Zaangażowanie nauczycieli, kreatywność uczniów, pomoc ze strony miasta i sponsorów pozwolą na kontynuację działalności przez najlepszą szkołę w mieście.

Dodatkowo Kapituła Projektu wyróżniła samorządy:

Miasto Gliwice za realizację projektu „Biblioteka szeroko otwarta – działania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach na rzecz osób z niepełnosprawnością”.

Biblioteka szeroko otwarta to m.in.:

  • Pozytywni.Gliwice.pl – kampania społeczna współorganizowana przez Bibliotekę
  • Opowiemy Wam… - cykl spotkań, których celem jest integracja i promowanie działalności artystycznej osób z niepełnosprawnością.
  • Książka na telefon.
  • Miejski Konkurs Czytelniczy Książki Mówionej.

Miasto Katowice za realizację projektu „Kompleksowe działania podejmowane w mieście Katowice na rzecz młodzieży niepełnosprawnej”.

Kompleksowe działania podejmowane w Katowicach obejmują m.in. realizację projektów:

  • Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami”.
  • Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne.
  • Program Wspierania Uczniów Zdolnych.
  • Mieszkanie treningowe. „Mieszkanie treningowe” jest autorskim programem Miasta Katowice. Głównym celem jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Spośród 49 uczestników 33 zakończyło pomyślnie udział, a 14 nadal kontynuuje trening.

Miasto Rybnik za realizację projektu „Kompleksowe podejście samorządu do wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Miasto Rybnik doprowadziło do skoordynowania systemu pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, powołując Zespół Psychiatrii Środowiskowej. Nowatorskim rozwiązaniem jest prowadzona przez Zespół psychoterapia on-line przy użyciu komunikatorów internetowych. Zespół jest jedynym takim punktem działającym w województwie śląskim i jednym z nielicznych finansowanym ze środków samorządowych.

Miasto Sosnowiec za realizację projektu „Wsparcie integracji oraz codziennej egzystencji niepełnosprawnych mieszkańców Sosnowca poprzez stworzenie warunków do ich większej mobilności”.

Wdrożone rozwiązanie polega na zorganizowaniu specjalistycznego transportu dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dla dzieci. Przewozy realizowane są samochodem typu „bus" wg zasady „od drzwi do drzwi". Usługa przewozowa dostępna jest przez 7 dni w tygodniu.

Powiat Cieszyński za realizację projektu „Usprawnianie przez działanie”.

Priorytetem inicjatyw podejmowanych w ramach programu „Usprawnianie przez działanie” było stworzenie nowoczesnej placówki edukacyjno-rewalidacyjnej o wysokim standardzie usług. Działaniami wspierającymi są m.in. koncerty charytatywne „Wyśpiewajmy Marzenia”, cykliczne konferencje naukowe na temat autyzmu i Tygodnie Profilaktyki dostosowane tematycznie do aktualnych potrzeb podopiecznych i ich rodzin.

Gmina Knurów za realizację projektu „Punkt Informacyjny dla Osób z Niepełnosprawnością – standardy pracy socjalnej z osobą i rodziną z niepełnosprawnością”.

Misją Punktu Informacyjnego dla Osób z Niepełnosprawnością jest poprawienie jakości życia niepełnosprawnych mieszkańców Knurowa przy wykorzystaniu profesjonalnej metodyki pracy socjalnej. Priorytetem punktu jest nie tylko funkcja informacyjna, ale też szeroko pojęta praca socjalna.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Zdjęcie  Zdjęcie  Zdjęcie  Zdjęcie