Niecodzienny jarmark świąteczny

fot. BP Witold Trólka fot. BP Witold Trólka

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego już po raz siódmy zorganizował kiermasz rękodzieła o tematyce Świąt Wielkanocnych

„Kiermasz to dla nas okazja by pokazać co robimy na co dzień, ale także forma terapii i integracji dla naszych uczestników” – mówi Agnieszka Maruszak ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Podkowa” w Bielsku-Białej. „Za środki uzyskane ze sprzedaży ozdób chcielibyśmy zorganizować w tym roku pięciodniowy wyjazd dla naszych podopiecznych” – dodaje.

Na kiermaszu można kupić naturalne i ręcznie wykonane ozdoby, ale jak co roku prym wiodą świąteczne stroiki, ceramiczne naczynia i figurki, serwetki, pisanki, palmy wielkanocne i świeczniki. Zdarzają się i nietypowe produkty. Ośrodek dla osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże Zakład Aktywności Zawodowej w Mikołowie – Borowej wsi oferuje … mleko prosto od krowy. Tamtejszy ZAZ prowadzi gospodarstwo rolno-ogrodnicze, w którym hoduje 12 krów.

W tym roku w trakcie kiermaszu zaprezentowało się ponad 50 wystawców z całego województwa. Swoje prace zaprezentowało ponad 200 osób niepełnosprawnych, w tym pracownicy zakładów aktywności zawodowej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół specjalnych, mieszkańcy domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy, członkowie stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych oraz pacjenci szpitali, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Śląskiego. Kiermasz tradycyjnie przyciągnął tłumy zainteresowanych.

„Pierwszy raz trafiłam tu przypadkiem, po prostu zobaczyłam, jak wnoszą do urzędu ozdoby świąteczne” – mówi pani Teresa, mieszkanka Katowic. „Teraz sprawdzam, kiedy odbywa się kolejny kiermasz i przychodzę. Wolę kupić tu coś oryginalnego, a przy okazji wspierać stowarzyszenia czy ośrodki pomocy”. Podczas kiermaszu promowano również akcję „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym” organizowaną przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej wspólnie z Krajową Izbą Doradców Podatkowych – Oddział Śląski. Bezpłatne konsultacje udzielane są w zakresie ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

„Co roku doradcy odpowiadają na kilkaset telefonów z różnymi pytaniami, głównie dotyczą one potrzeb rehabilitacyjnych i zakupu materiałów potrzebnych do leczenia osób niepełnosprawnych” – mówi Jan Zieliński, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych. Akcja doradztwa podatkowego potrwa do 28 kwietnia 2016 r.